






Pēctecība un nākotne.
Kluba 40 gados tā mākslinieciskie vadītāji bijuši Ziedonis Krūmiņš, Aleksandrs Zobens, Egons Spuris, Vitauts Mihalovskis, Raimo Lielbriedis un atkal Vitauts Mihalovskis.
Foto kluba “Ogre” vēsturē nozīmīgs bija Egona Spura darbības laiks. E.Spuris tēla veidošanā veicināja, tā dēvētā "subjektīvā dokumenta" virzienu. Šodien daudzi foto kluba biedri turpina šo ceļu, vienlaikus nenoliedzot citu izteiksmes veidu līdzās pastāvēšanu fotogrāfijas radošajā procesā.
Saglabājot pēctecību iedibinātajām foto tradīcijām un mudinot jaunos fotogrāfus apgūt fotogrāfijas noslēpumus, kluba mērķis ir apvienot kopīgā radošā darbā fotogrāfijā ieinteresētos, izkopt viņos fotogrāfijas vērtēšanas spējas un autoru individuālo fotogrāfisko domāšanu. Radošajā procesā sekmēt kluba biedru, autoru domas transformāciju vizuālā darbā - fotogrāfijā.
Kluba kontaktinformācija
Foto kluba vēsture
1969. - 2012.g. kluba 43 darbības gadi...
1969. gada janvārī ar TV starpniecību notiek radoša fotogrāfu sacensība starp Ogri un Kuldīgu, tā kalpo kā starta punkts fotostudijas dibināšanai, savedot kopā daudzus Ogres rajona foto entuziastus. Notiek pirmā darbu skate ar pieaicinātu stingru žūriju. Skates norise un darbi tiek rādīti televīzijā. Ir likti pamati Ogres foto klubam un par tā pirmo vadītaju kļūst Ziedonis Krūmiņš.
1974. gadā studijas mākslinieciskā vadītāja pienākumus pārņem Aleksandrs Zobens. Cēsīs, 1. lauku rajonu foto klubu konkursā ,,Cilvēks un Dzimtene” Ogres foto klubam piešķirta pirmā vieta un ceļojošais kauss. Kluba biedri sāk piedalīties dažādās izstādēs, arī ārpus PSRS robežām.
Egons Spuris 1975. gadā ienesa nozīmīgas pārmaiņas kluba dzīvē, uzņemoties kluba mākslinieciskā vadītāja pienākumus. “Šīs pārmaiņas redzamas kluba 5. pārskata izstādē, kad mūsu darbi izcēlās ar kompaktu, mērķtiecīgu māksliniecisko rokrakstu. Lakonisms, vienkāršība un situāciju dabiskums apvienots ar tieksmi uz plastiskumu, domu tiešumu un skaidrību. To apliecina Ogres foto kluba trīs gadus pēc kārtas iegūtā pirmā vieta konkursā ,,Cilvēks un Dzimtene””- tolaik raksta kluba biedrs Ēriks Drubiņš.
1976. gadā Ogres foto klubam pievienojas Ogres trikotāžas kombināta foto klubs ”Daugava”.
1978. gada 18. maijā ar Latvijas PSR kultūras ministrijas kolēģijas un Latvijas Republikāniskās arodbiedrības padomes kopējo lēmumu par ilggadīgu teicamu darbu, augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu un aktīvu sabiedrisko darbu, foto studijai ”Ogre” piešķirts LPSR Tautas kolektīva nosaukums.
1978. un 1979. gados studija piedalās Starprepublikāniskajā foto izstādē Petrozavodskā.
1979. gadā, kluba jubilejas izstādē, redzami 114 kluba biedru darbi un Aleksandra Sļusareva personālizstāde. Daudzo viesu rindās varēja redzēt pazīstamus Latvijas fotogrāfus un kultūras darbiniekus, viesus no Krievijas, Lietuvas un Igaunijas.
Kluba 10 gadu pastāvēšanas laikā izauguši tādi atzīstami fotogrāfi kā - Mārtiņš Vilipsons, Līga Ločmele, Vitauts Mihalovskis, Jānis Balodis un Edgars Kondraņickis.
Nākošie 10 gadi paiet aktīvā darbībā,- izstādes rīko Ogres fotogrāfi un aicina arī citus rādīt savus darbus ogrēniešiem.
Klubā iestājās šobrīd sevi pierādījuši, pazīstami fotogrāfi kā Andrejs Grants, Inta Ruka, Rolands Parts, Jānis Pelēcis un citi.
1983. gadā Kauņā vienlaikus tiek eksponētas Egona Spura un Andreja Granta personālizstādes, kā arī atsevišķi norit Ogres Tautas foto studijas biedru izstāde.
1984. gadā studija sadarbībā ar Bauskas un Rīgas kolēģiem apmainās vizītēm un pieredzē. Bauskas zonas skatē Ogres studijas 21 autors rāda 45 darbus, rezultātā - ogrēniešu studijai pirmā vieta un zelta medaļa, bet individuāli: E. Spurim zelta, V. Mihalovskim sudraba medaļa.
1985. gada lielākais pasākums - Fotoamatieru darbu republikāniskā izstāde Rīgā, Pēterbaznīcā. Studiju pārstāv 18 autori ar 51 darbu.
1986. gadā Ogres un VEF fotostudijas kopā strādā pie Vecpiebalgas fotogrāfa Gustava Žakerta fotoplašu apstrādes un fotogrāfiju izgatavošanas, kuras jūlijā, kapu svētku laikā tika izstādītas Vecpiebalgā.
1985. un 1986. ir gadi, kad sevi kā nobriedušus fotogrāfus apliecina Andrejs Grants un Inta Ruka. Sevi piesaka jaunie - Hille Krilovska, Irēna Junkure.
1988. gada 20. Maijs. Notiek akcija ,,Viena diena Ogrē”, kurā piedalās 50 akreditēti fotogrāfi no visas Latvijas. Dalībnieki 24 stundas fotogrāfē visā Ogres rajonā.
1989. - 2007. Studija piedalās Kultūras fonda foto apvienības rīkotajos pasākumos.
1989. gada vasarā mirst Egons Spuris, par Studijas māksliniecisko vadītāju kļūst Vitauts Mihalovskis.
Studijā ienāk jauni fotogrāfi - Modris Skujiņš, Normunds Mežiņš, Rihards Puriņš, Armands Gipters un Gundars Bajārs. Tiek organizēti trīs foto plenēri Krāslavā un rīkota fotogrāfiju brīvdabas izstāde uz ielas, Krāslavas muzejā un Kara muzejā Rīgā. Plenēru laikā radīts vēsturisks materiāls par Krāslavu un tās iedzīvotājiem.
Studija uzsāk sadarbību ar Kilaforsas (Zviedrija) foto klubu un apmainās ar izstādēm. Joprojām, katru gadu tiek rīkotas atskaites izstādes.
1994. gadā mainās studijas mākslinieciskie vadītāji, Vitauta Mihalovska vietā nāk Raimo Lielbriedis. 1995. gadā tiek organizēta “Viena diena Ogrē -95”, kā atskaņa 1988. gada akcijai. Akcijas darbi tiek izstādīti Ogrē un Foto muzejā Rīgā.
Pārmaiņu laiks dara savu un drīz vien Tautas foto studija ir spiesta atstāt speciāli fotogrāfu vajadzībām iekārtotās telpas Ogres kultūras namā. Kluba biedri laiku pa laikam satiekas un noorganizē pa izstādei, bet iepriekšējās aktivitātes ir zudušas. Foto studijas darbība uz laiku pieklust.
2008. gada 24. janvārī, pateicoties veco studijas biedru uzņēmībai un daudzu jauno fotogrāfu vēlmei pilnveidot savas zināšanas radošā fotogrāfijā, tiek rīkota kopsapulce, kurā tiek atjaunots Foto klubs Ogre.
Par foto kluba valdes priekšsēdētāju ievēl Vitautu Mihalovski.
Kluba sanākšanai telpas laipni atvēl Ogres mākslas skola un Kultūras centrs.
2008. gadā, jau trešo reizi pēc kārtas, Ogres foto klubs kopā ar Ogres vēstures un mākslas muzeju, pēc 20 gadiem, atkārto akciju “Viena diena Ogres rajonā”, kurā piedalās vairāk kā 60 fotogrāfi, gan profesionāļi, gan amatieri. Novembrī akcijas vairāk kā 100 darbi tiek izstādīti Ogres mākslas skolas izstāžu zālē un Ogres vēstures un mākslas muzejā, tiek izgatavots izstādes katalogs.
Klubs 2009. gadā pārtop par biedrību. 2009. gads – Ogres foto kluba pastāvēšanas 40 gadu jubileja. Tās atzīmēšanai tiek plānota izstāde un seminārs par Egona Spura radošo darbību. Seminārā aktīvu dalību ņem 80 fotogrāfi no Latvijas. Klubā aktīvi darbojas 26 biedri. Goda biedri un konsultanti ir Inta Ruka, Andrejs Grants. Nereti ir ciemiņi no citām pilsētam - Talsu un Rīgas foto klubi, savus darbus izrāda un diskusijās ar ogrēniešiem iesaistās - Valts Kleins, Gunārs Binde, Ainars Meiers, u.c.
2010. gads iezīmīgs ar kluba attīstību - kluba darbā aktīvi iesaistās pieredzējušie un jaunie kluba biedri. Kluba telpas pārceļas uz kādreizējām Ogres trikotāžas kombināta telpām. Turpinot tradīciju, fotoklubs rīko semināru “Egona Spura ceļš. 2010.”, kuru apmeklē jau vairāk kā 100 interesentu no visas Latvijas. Piedalās arī lektori un dalībnieki no citām valstīm. Tiek rīkotas kluba biedru grupu un individuālās izstādes.
2011. gads. Foto klubs “Ogre” atkal iegūst jaunas telpas - vecajā Ogres kinoteātrī. Ogres mākslas skolā tiek rīkota ikgadējā kluba izstāde, tās tēma - "Portrets". Jau trešo reizi tiek rīkots Egona Spura piemiņai veltītais seminārs “E. Spura ceļš”. Kluba biedri V. Mihalovskis un M. Vīlipsons izdod foto grāmatas, kurās iekļautas ilgākā laika posmā tapušas fotogrāfijas. Grupu izstādes notiek Ogrē un Lauberē. V. Mihalovska personālizstādes - Limbažos un Ogrē. Ogres centrālaja bibliotēkā notiek izstāde "Bibliobuss".
2012. gads iesākas ar Ērika Bitera personālizstādi „Gaisa baloni, faktūras un skatītāji”, kas februāra mēnesī tiek izrādīta Ogres mākslas skolas izstāžu zālē, bet martā Rīgā, Latvijas fotogrāfijas muzejā - Vitauta Mihalovska "Krāslava". Gunta Pilsētnieka personālizstāde "PIANISSIMO FORTISSIMO" notiek Siguldā. 2012. gada pavasarī, Latvijas foto dzīvē nozīmīgs notikums ir foto kluba ilggadējā vadītāja un pedagoga Egona Spura izstāde "Vieta, izcila skatienam", LNMM izstāžu zalē "Arsenāls", kuru veidojuši Irēna Bužinska, Inta Ruka un Andrejs Grants. Kluba biedre Ludmila Millere rīko FKO fotogrāfu D. Voitkevičas, A. Sakas, V. Mihalovska, K. Moorlat un E. Nesaules izstādes Birzgales Tautas namā.
2012. gada rudenī, ar Ogres novada domes un LKKF atbalstu Ogrē tiek rīkots plašs fotogrāfijai veltīts pasākums "Foto dienas. Ogre 2012", kura centrālais notikums ir 4. seminārs "Egona Spura ceļš 2012".